Novinky

4 kloboukové mýty, kterým jste možná uvěřili

Klobouky jsou oblíbeným módním doplňkem, ale jsou také obklopeny mnoha mýty a stereotypy. Od přesvědčení, že klobouky způsobují vypadávání vlasů, po mylnou domněnku, že klobouky jsou vhodné pouze pro chladné počasí, mnoho z těchto informací o kloboucích bylo neprávem rozšířeno. Proto chci tyto běžné kloboukové mýty, kterým jste možná někdy uvěřili, vyvrátit.

 

damsky-letni-klobouk-ida

Mýtus č. 1: Nosit klobouky způsobuje plešatost

Mnoho lidí bylo vedeno k přesvědčení, že časté nošení klobouků může způsobit vypadávání vlasů. Ačkoliv teorie za tímto přesvědčením se zdá být rozumná – že nošení klobouků po dlouhou dobu zabraňuje pokožce hlavy správně dýchat, což způsobuje oslabení a vypadávání vlasů – není to pravda. Ve skutečnosti je nepravděpodobné, že by vaše vlasy vypadaly jen z důvodu častého nošení klobouků. Nicméně nošení příliš těsného, nečistého klobouku nebo klobouku, který není vhodný pro váš typ vlasů, může vaše vlasy tahat, což vede k lámání a ustupující linii vlasů.

Mýtus č. 2: Klobouky jsou vhodné pouze pro chladné počasí

Další populární mýtus je, že klobouky jsou ideální pouze během chladného počasí. Ačkoli klobouky jsou skvělé pro udržení tepla během chladných dní, jsou také vynikající ochranou proti škodlivým UV paprskům během léta. Nejenže chrání vaši tvář před slunečními paprsky, ale také snižují množství tepla, které absorbujete ze slunce. Navíc správné klobouky mohou být dokonalým doplňkem vašeho letního šatníku, kdy vám poskytnou styl i funkčnost.

Mýtus č. 3: Všechny klobouky jsou nepohodlné

Klobouky jsou nepohodlné pouze tehdy, pokud nemáte správnou velikost nebo zvolíte nízkou kvalitu materiálu. Stejně jako u jakéhokoli kusu oblečení je klíčová pohodlnost. Když si vyberete správnou velikost klobouku, nebude příliš těsný ani příliš volný a můžete jej pohodlně nosit po dlouhou dobu. Výběr kvalitního materiálu, také zajišťuje, že váš klobouk bude na hlavě měkký a příjemný.

Mýtus č. 4: Jeden klobouk padne všem

Výběr správného klobouku hodně souvisí s tím, jak vypadáte a co nejlépe zvýrazní vaše rysy. Ne každý styl klobouku padne každému tvaru hlavy, obličeje nebo typu vlasů. Zatímco některé klobouky sluší určitému tvaru obličeje, jiný styl může lépe lichotit jinému tvaru. Proto je důležité si udělat čas na pochopení tvaru svého obličeje a vybrat klobouk, který vaše rysy zvýrazní

 
 
Od Titaniku po šílené kloboučníky: Úžasná fakta o kloboucích

Klobouky tu jsou už po staletí a hrály významnou roli v lidské historii - od ochrany hlavy až po politická prohlášení. I přes jejich popularitu mnoho lidí nezná zajímavé události spojené s klobouky. Pojďme se tedy ponořit do úžasných faktů o kloboucích, které vás možná překvapí!

 

unisex-vlneny-klobok-manfred-modry

Klobouky zachraňovaly životy na Titaniku

Každý zná příběh Titaniku, ale málokdo ví, že klobouky sehrály významnou roli při záchraně životů. Podle výpovědí přeživších lidé, kteří přežili ledové vody, měli na sobě klobouky, zatímco ti, kteří je neměli, zemřeli na podchlazení. Klobouky poskytovaly izolaci a teplo, což zvýšilo pravděpodobnost přežití. Příště, až si budete myslet, že klobouky nejsou důležité, vzpomeňte si na příběh Titaniku.

Cylindry bývaly symbolem úspěšného obchodníka

V 18. a 19. století nosili lidé vysoké cylindry jako symbol bohatství a úspěchu. Čím vyšší klobouk, tím úspěšnější obchodník. Tento módní trend vedl k rozkvětu kloboučnického průmyslu a někteří řemeslníci mohli prodat klobouk až za 500 dolarů - což byla tehdy závratná částka.

Termín "šílený kloboučník" pochází od jedovatých chemikálií

Pokud jste četli Alenku v říši divů od Lewise Carrolla, možná si pamatujete postavu Šíleného kloboučníka. Termín "šílený kloboučník" pochází z 19. století, kdy kloboučníci používali chemikálie obsahující rtuť, která způsobovala mnoho zdravotních problémů, jako jsou třesy a poruchy řeči. Fráze "šílený jako kloboučník" se brzy stala populární a odkazovala na duševní problémy způsobené vystavením toxické rtuti.

 

unisex-vlneny-klobouk-olivier-bezovy_1

Největší klobouk na světě vážil 41 kilo

V roce 2013 vytvořila skupina deseti tchajwanských žen největší klobouk na světě, který vážil neuvěřitelných 41 kilo a měl obvod 7 metrů. Klobouk, který měl tvar pagody, byl navržen jako pocta jejich kulturnímu dědictví a trvalo více než tři měsíce, než byl vyroben. 

Klobouky mají bohatou historii a hrály po staletí důležité role v lidské kultuře. Od ochrany hlavy až po výrazné módní prohlášení, klobouky se staly symboly třídy, hrdosti a dokonce i přežití. Tyto fascinující fakta nám připomínají, jak hluboce jsou klobouky zakořeněny v naší civilizaci. Nejsou to jen módní doplňky, ale i významné prvky historie, které nesou příběhy o lidské kreativitě a přežití. Klobouky opravdu mají co nabídnout, a jejich historie je stejně rozmanitá a zajímavá jako samotné klobouky.

5 nejběžnějších tvarů klobouku

Klobouky jsou nejen praktickým doplňkem, který vás chrání před sluncem a nepřízní počasí, ale také výrazným módním prvkem, který může dodat každému outfitu osobitý šarm.

Při výběru toho správného klobouku je důležité znát různé tvary a styly, které jsou k dispozici, protože každý z nich může vašemu vzhledu dodat jiný charakter. V tomto článku se podíváme na pět nejběžnějších tvarů klobouků, které byste měli znát, abyste si mohli vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

1. Fedora

Klobouky Fedora se poprvé objevily jako ženský klobouk s mužskými podtóny v roce 1883, inspirované dramatem nazvaným „Fédora“, které vytvořil francouzský dramatik Victorien Sardou.

Sarah Bernhardt, francouzská herečka, hrála hlavní roli princezny Fédory Romanoffové, která měla na sobě stylový klobouk s měkkou krempou. První recenze hry pojmenovala styl Bernhardtovy čepice "fedora" podle názvu hry. Tato recenze vnesla název "Fedora Hat" do tehdejšího dámského a později i pánského šatníku. 

Vyrábí se z vlny, kašmíru, bavlny, kůže, slámy i papírové příze.

Poznávacími znaky jsou:

  • Tvarovaná vysoká koruna (více než 10 cm) nejčastěji do tvaru kapky.
  • Široká krempa (více než 5 cm).
  • Stuha nebo pásek okolo koruny.

unisex-letni-fedora-klobouk-silvain

2. Trilby

Název „trilby“ vznikl podle hry inspirované románem George du Mauriera „Trilby". Klobouk, který v show debutoval se rychle stal známým jako klobouk Trilby. Historicky se tyto klobouky vyráběly z plsti z králičích chlupů, nicméně dnes se prodávají i z vlny, slámy nebo papírové příze.

Poznávacími znaky jsou:

  • Zúžená koruna směrem nahoru, často i vepředu zmáčknutá.
  • Střecha je propadlá (obvykle do kapkovitého tvaru) a uprostřed vystouplá.
  • Krempa je úzká a vpředu snížená, vzadu naopak ohnutá vzhůru.

unisex-letni-klobouk-kilian

3. Cloche

Název „cloche“ vychází z tvaru klobouku, francouzsky to znamená zvonek. Největší popularitu získala tato dámská pokrývka hlavy na začátku dvacátého století. Ženy se nechávaly stříhat na tzv. Eton střih, krátký ulíznutý účes, protože s ním klobouk nejlépe vynikl.

Obvykle se vyráběl z plsti, takže se velmi jednoduše přizpůsobil hlavě. Byl navržen tak, že z pod klobouku vykukovaly oči a čelo bylo plně zakryto. Později se stejně jako fedory či trilby začaly cloche klobouky vyrábět i ze slámy, papírové příze či bavlny.

Poznávacími znaky jsou:

  • Klobouk má tvar a siluetu zvonku.
  • Koruna je zaoblená.

damsky-letni-klobouk-ida

4. Big brim či sun hats

Klobouk s širokou krempou či sluneční klobouk a jak už sám název napovídá, jedná se o pokrývku hlavy, která má za cíl ochranu před sluníčkem a slunečním zářením.

Vyrábět se může například ze slámy, papírové příze, polyesteru či směsi s bavlnou.

Poznávacími znaky jsou:

  • Široká krempa.
  • Koruna může být kulatá i tvarovaná jako u trilby či fedory.

damsky-letni-klobouk-victorien

5. Boater či canotier (žirarďák)

Tento klobouk má původ na konci 19. století, kdy jej nosili gondoliéři v Benátkách.

„Veslař“, tak přesně a doslova je pojmenován tento klobouk. Boater z angličtiny, canotier z francouzštiny.  Můžete ho také najít pod názvem „Girardi hat“ a to podle Alexandra Girardiho, rakouského herce a operetního pěvce, který jej rád nosil. U nás se jeho název zažil jako „žirarďák“.

Vyrábí se ze slámy.

Poznávacími znaky jsou:

  • Rovná střech a i krempa.
  • Nízká koruna.
  • Široká stuha okolo koruny.

unisex-slameny-zirardak-gaetan

 

Bez ohledu na to, zda preferujete klasickou eleganci fedory, ležérnost trilby nebo jiný styl, pamatujte, že nejdůležitější je, abyste se ve svém klobouku cítili pohodlně a sebevědomě. Klobouky jsou úžasným způsobem, jak vyjádřit svou osobnost a zároveň si užívat jejich praktické výhody. Tak neváhejte experimentovat a najděte ten pravý klobouk právě pro vás!

 
 
10 důvodů, proč nosit v létě slaměný klobouk

Léto je tady a je čas vytáhnout všechny oblíbené letní módní doplňky a slamák by měl být na prvním místě! Nejenže jsou stylové a nadčasové, ale existuje mnoho praktických důvodů, proč by měl být slaměný klobouk na prvním místě vašeho letního nákupního seznamu.

unisex-letni-fedora-klobouk-samuel

Zde je 10 důvodů proč:

1. Ochrana před UV zářením

Slaměný klobouk poskytuje skvělou ochranu před škodlivým UV zářením, které může způsobit spálení a bohužel i vážnější problémy jako je rakovina kůže. Krempa klobouku by měla zakrývat váš obličej, uši i krk pro zajištění maximální ochrany.

2. Univerzálnost

Slamáky jsou dostupné v různých stylech, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vám a vašemu stylu. Ať už chcete trilby, fedoru nebo dámský s širokou krempou, určitě najdete ten pravý.

3. Pohodlí

Slaměné klobouky jsou lehké a prodyšné. Takže zajistí pohodlí i při vysokých letních teplotách.

4. Odolnost

Slaměný materiál je velmi odolný a dokáže odolat opotřebení každodenního používání, aniž by vykazoval známky poškození nebo vyblednutí v průběhu času. Takže si svůj slamák můžete užívat po mnoho letních sezón!

5. Ochrana před deštěm

Slaměný klobouk poskytuje ochranu před lehkými dešťovými přeháňkami, ale neměl by se určitě nosit v silném lijáku.

damsky-letni-slameny-klobouk-aline

6. Styl

Slaměný klobouk je nadčasový doplněk, který může okamžitě povýšit jakýkoli outfit z ležérního na šik během chvilky! A s tolika dostupnými styly určitě najdete ten, který dokonale vyhovuje vašemu vkusu.

7. Ekonomičnost

Jednou z nejlepších věcí na slaměných kloboucích je jejich cenová dostupnost – nemusíte utrácet velké peníze, abyste si ho pořídili! Můžete si jich tedy koupit několik, aniž byste se cítili provinile.

8. Ekologická šetrnost

Sláma je přírodní, obnovitelný materiál, který je biologicky rozložitelný, takže můžete mít dobrý pocit z nošení slaměného klobouku, aniž byste škodili životnímu prostředí.

9. Snadná údržba

Na rozdíl od jiných materiálů, jako je kůže nebo vlna, jsou slaměné klobouky překvapivě snadno čistitelné a udržovatelné – stačí je v případě potřeby otřít vlhkým hadříkem! Jak na to najdete v článku na blogu Jak vyčistit slaměný klobouk.

10. Doplnění každého outfitu

Od letních šatů po kraťasy a trička, slaměný klobouk okamžitě přidá trochu šmrncu každému outfitu a pomůže vám vyniknout v davu! Nebojte se experimentovat a bavit se s tím!

 

Jste už připraveni přidat slaměný klobouk do svého letního šatníku? Jsem si jistá, že ano! S tolika praktickými a stylovými výhodami je těžké odolat. Tak neváhejte a vydejte se na nákupy – nebudete toho litovat!

 
 
Kam připnout brož: Inspirace pro každý den

Brož je jedním z nejklasičtějších a nadčasových doplňků, které můžete nosit opakovaně a vždy vypadat skvěle. Brože nikdy nevyjdou z módy a lze je kombinovat s jakýmkoli stylem oblečení. 

Brože jsou výrazným kouskem nejen pro zvláštní příležitosti, ale také pro vaše každodenní nošení. Jsou sofistikovaným doplňkem, který dokáže vnést eleganci a šarm do každého outfitu. Existuje mnoho způsobů, jak je můžete nosit – jednotlivě, v páru nebo ve skupině. Brož dotáhne váš outfit k dokonalosti.

Zde jsou nápady, jak brože nosit:

1. Na saku nebo kabátu

Jedná se o tradiční styl nošení brože. Můžete nosit jednu brož nebo více malých. Vyberte si jednoduchý nebo efektní design brože podle svého stylu. Nezapomeňte, že brož připínáte na opačnou stranu, než nosíte popruh od kabelky.

2. Na džínové bundě

Džínové bundy jsou vždy in a brož je skvělým způsobem, jak je ozvláštnit. Připnout ji můžete na límec či kapsu, což dodá bundě unikátní vzhled.

3. Na svetru

Svetry jsou také ideální pro použití brože. I váš obyčejný svetr může jedna jediná brož pozdvihnout na stylový kousek. Ideálním místem je pár centimetrů pod klíční kostí.

4. Na klobouku, čepici nebo baretu

Brože jsou skvělým způsobem, jak upravit svůj klobouk nebo čepici. Jednoduchá brož může vylepšit styl a vzhled vašeho vlněného baretu nebo klobouku. Připíná se vždy na stranu – na klobouk ji připněte na stuhu, u čepic a baretů blízko okraje pokrývky.

5. Na šatech

Brože jsou nejlepším způsobem, jak dodat společenským i ležérním šatům punc elegance. Připněte brož na ramínko šatů, na pásek (nikdy ne doprostřed, vždy trochu na stranu), nebo pár centimetrů pod klíční kostí. Pokud máte šaty s příliš hlubokým výstřihem, můžete jej částečně zmírnit vprostřed připnutou broží.

6. Na košili

Pokud máte na sobě obyčejnou jednobarevnou košili, připněte si brož doprostřed mezi cípy nebo na jeden z cípů. Tímto způsobem okamžitě dodáte košili šmrnc.

7. Na šálách a šátcích

Jednobarevnou a jednoduchou vlněnou šálu či šátek pozdvihnete na vyšší úroveň připnutou broží. Tento stylový detail dodá vašemu outfitu eleganci a jedinečnost.

 

Brože jsou skutečně klenoty vašeho outfitu. Nejenže vylepší váš vzhled, ale také vyjádří vaši osobnost a vkus. Nebojte se experimentovat a najít ten nejlepší způsob, jak je začlenit do svého šatníku! Tak si pojďte vybrat.>>>

 

 
7 částí klobouku aneb kloboučnická terminologie

Trocha historie

Historie klobouků v Evropě se datuje už od 15. století. Rudolf II při některých příležitostech nahrazoval panovnickou korunu právě kloboukem. Jedny z nejvýznamnějších období pro rozvoj klobouků byly renesance, baroko a styly oblékání v 19. století.

 

Kloboučnická terminologie

Odborné názvosloví tohoto odvětví není moc známé, a proto je možné, že některá slova budou pro Vás úplně nová.

 

anatomie klobouku1anatomie klobouku 2

Koruna klobouku sedí na hlavě, často je ozdobena stuhou či jinou aplikací. V její horní části je střecha.

  • Kulatou korunu i střechu mají klobouky typu cloche, big brim či buřinky.
  • Zužující se a vepředu promáčklou korunu a tvarovanou střechu do tvaru kapky najdete u trilby a fedory.
  • Kulatou střechu zase u klobouku typu canotier, u nás známé jako "žirarďák", podle Alexandra Girardiho, rakouského herce a operetního pěvce, který jej rád nosil. 

 

Vnitřní strana střechy se nazývá dýnko.

 

Krempa lemuje celý klobouk. Právě ona dodává našemu obličeji stín.

 

Zevnitř koruny může být klobouk opatřen podšívkou.

Uvnitř koruny je všit potní pásek, který může být opatřen tunýlkem a stužkou či gumičkou pro úpravu velikosti klobouku.

 

Tak teď už si jen zbývá vybrat ten váš ideální klobouk.

 
 
Klobouky Audrey se mění na Bonneta

 

Banner blog (1)

 

Název e-shopu Klobouky Audrey vycházel z inspirace filmovou ikonou Audrey Hepburn, známou pro svůj elegantní styl a lásku k pokrývkám hlavy.

 

S postupným rozšiřováním nabídky o další značky a produkty jako:

už původní název Klobouky Audrey neodpovídal celé škále produktů, které nabízím.

 

Navíc zahraniční jméno nebylo vždy jednoduché vyslovit. Tak vznikla Bonetta, jméno odvozené z francouzského "Le Bonnet", což znamená čepici nebo klobouk. Bonetta je jednoduché, snadno zapamatovatelné a lépe vystihuje široký sortiment mého e-shopu, který stále zůstává věrný původní myšlence a to jsou dostupné a kvalitní módní doplňky.

 

Vyberte si některý z mých bestsellerů: